Αρχική σελίδα » Το εργαστήριο » Υποψ. ΔΙδάκτορες » Σπυρίδων Καλοζάκης

Ηλεκτρονικό ταχυδρομείο : spiros_kalozakis[at]yahoo.co[dot]uk

Ημερομηνία γέννησης : 2-6-1977

Εκπαιδευση

1) ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ. Φιλοσοφικη σχολη, Τμημα Μουσικων Σπουδων.

Υποψηφιος Διδακτωρ.

Τιτλος: συγκριτικη μελετη των ακουστικων χαρακτηριστικων και των φωνητικων αποχρωσεων του κρητικου φωνητικου ιδιωματος στο ριζιτικο τραγουδι.

Περιληψη: το παραδοσιακο κρητικο τραγουδι αντιπροσωπευεται απο το ριζιτικο. Παρολο που το ριζιτικο συνανταται σε ολοκληρο το νησι, υπαρχουν σημαντικες διαφοροποιησεις μεταξυ των νομων στην εκφορα του λογου και στο τραγουδι κατ’ επεκταση, λογω της ιδιαζουσας προφορας και εκφωνησης ιδιωματικων συμφωνων οι οποιες υιοθετουνται μεταξυ των νομων.

Σκοπος της ερευνας ειναι να αποτελεσει μια συγκριτικη μελετη χαρτογραφωντας εκεινα τα ακουστικα χαρακτηριστικα οπως τοποθετηση συχνοτητων formant, ευρος κ συχνοτητα βιμπρατο, ενταση, τονικο υψος, ποικιλμα κ κουρδισμα φωνης, ευρος φωνης, που διαφοροποιουν το φωνητικο στυλ στο ριζιτικο τραγουδι μεταξυ τεσσαρων (4) διαφορετικων περιοχων της κρητης.

2) Πανεπιστήμιο του Μπαθ Σπα, Σχολή Τεχνών, Τμήμα Μουσικής

Μάστερ των Τεχνών (Master of Arts) στη Δημιουργική Μουσική Τεχνολογία, με γνωστικό αντικείμενο την αναλογικη και ψηφιακή επεξεργασια του ήχου (Audio Mastering). Ημερομηνια αποφοιτησης 1/12/2006.

3) Πανεπιστήμιο του Νιουκασλ Απόν Τάιν, Σχολή Ανθρωπιστικών Σπουδών και Κοινωνικών Επιστημών, Τμήμα Τεχνών και Πολιτισμου

Μεταπτυχιακό Diploma Ειδίκευσης στη Μουσικη Τεχνολογία με γνωστικό αντικείμενο την ηχητικη και καλλιτεχνική παραγωγή μουσικού Άλμπουμ.  Ημερομηνια αποφοιτησης 8/7/2003.

4) Πανεπιστήμιο του Σταφφορντσάιρ / Staffordshire University, Ανώτατη Σχολή Μηχανικής και Προηγμένης Τεχνολογίας, Τμήμα Μουσικής Τεχνολογίας

Μπάτσελορ Επιστημών (μετά τιμών) (Bachelor in Science) στη Μουσική Τεχνολογία με γνωστικό αντικείμενο την επεξεργασία του ήχου, την ηχοληψία και την ακουστικη του ήχου. Ημερομηνια αποφοιτησης 27/6/2000.

- Μέλος της επιστημονικής κοινότητας S.M.P.T.E (Sound Motion Picture and Television Engineers)

- Ξενες Γλωσσες: αγγλικα, επιπεδο αριστο

γαλλικα, επιπεδο βασικο

Επαγγελματικη κ διδακτικη εμπειρια

1) Α.Τ.Ε.Ι ΚΡΗΤΗΣ Τμήμα Μηχανικών Μουσικής Τεχνολογίας

Εργ. Συνεργάτης. Διδασκαλία του Μαθήματος Ηχοληψία, χειρισμός του στούντιο ηχογραφήσεων καθώς κ επίβλεψη Πτυχιακών Εργασιών σχετικών με το αντικείμενο. (από 27/09/2004 έως σήμερα).

2) Κέντρο Δημιουργικής Απασχόλησης Παιδιών (Κ.Δ.Α.Π) Δήμου Ρεθύμνης

Διδασκαλία Μουσικής  σε παιδιά ηλικίας Δημοτικού (4/12/2013 έως σήμερα).

3) Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση Ρεθύμνου

Ωρομίσθιος Καθηγητής Μουσικής Κλάδου ΠΕ 16.01 Μουσικής (έτη 2008-09 κ 2009-10)

4) ΑΣΤΡΑ Ραδιοτηλεοπτικές Παραγωγές

Ηχολήπτης Τηλεόρασης κ Ραδιοφώνου. (από 20/04 2002 έως 20/02/2003)