Αρχική σελίδα » Το εργαστήριο » Μέλη » Ιωάννης Μαλαφής

Ο Μαλαφής Ιωάννης του Γεωργίου γεννήθηκε το Νοέμβριο του 1969 στη Ρόδο.
Είναι καθηγητής Ηχοληψίας, Κλασικής και Ηλεκτρικής κιθάρας στο Μουσικό Σχολείο Αλίμου..
Είναι κάτοχος Bed Mus (Hons) (Bachelor of Education in music, University of Aberdeen, Scotland 1993), Diploma in Audio Engineering (SAE Isntitute of Technology 2007) , Πτυχίου Αρμονίας (1991), Πτυχίου Κιθάρας (1994), Πτυχίου Αντίστιξης (1993), Πτυχίου Φυγής (Φούγκας, 1994), Διπλώματος Σύνθεσης. (1997). Διδάσκει μουσική και ηχοληψία εδώ και 20 έτη στη Β/θμια Εκπαίδευση στα Μουσικά Σχολεία, Ηχοληψία στο SAE  Creative Media Institute (Athens) και έχει διδάξει και στο Τμήμα Μουσικών Σπουδών του ΕΚΠΑ ως ΠΔ407 επί σειρά ετών, διδάσκοντας μαθήματα σχετικά με την Ηχοληψία και την Ακουστική, όπως Μικρόφωνα -Μεγάφωνα-Ηχεία, Εισαγωγή στην Ηχοληψία, Ηχοληψία σε Studio, Ακουστική Σχεδίαση Κλειστών Χώρων με Η/Υ, Μουσική για Media. Έχει πραγματοποιήσει πληθώρα σεμιναρίων για την κατάρτιση των εκπαιδευτικών μουσικής της Β/θμιας  Εκπ/σης σε θέματα Μουσικής Τεχνολογίας και Ηχοληψίας. Είναι μέλος της Καλλιτεχνικής Επιτροπής του Υπουργείου Παιδείας, και διατελεί υποψήφιος Διδάκτωρ του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του ΕΚΠΑ και είναι Steinberg Certified Trainer για την Ελλάδα.
Έχει πλούσια καλλιτεχνική δράση ως μουσικός, με πληθώρα συναυλιών και είναι ενεργό μέλος σε μουσικό σύνολο, ως κιθαρίστας και σαξοφωνίστας. Ως ηχολήπτης και ως παραγωγός, έχει πραγματοποιήσει πλήθος δισκογραφικών δουλειών κλασικής, παραδοσιακής,  βυζαντινής και ethnic μουσικής, καθώς και πολυάριθμες συναυλίες στο Μέγαρο μουσικής, στο Καλλιμάρμαρο, στο Ηρώδειο, και πολλούς άλλους συναυλιακούς χώρους. Επίσης, από το 2008 είναι ο ηχολήπτης της βραβευμένης με δύο χρυσά Ολυμπιακά μετάλλια, χορωδίας Rosarte.