Αρχική σελίδα » Το εργαστήριο » Μέλη » Δρ. Αρετή Ανδρεοπούλου

Η Δρ. Αρετή Ανδρεοπούλου εξειδικεύεται στην ηλεκτρονική επεξεργασία ηχητικού σήματος και στη γνωσιακή αντίληψη του ήχου. Αποφοίτησε από το Τμήμα Μουσικών Σπουδών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών το 2005. Στη συνέχεια παρακολούθησε το μεταπτυχιακό και διδακτορικό πρόγραμμα Μουσικής Τεχνολογίας του πανεπιστημίου της Νέας Υόρκης (New York University) των Ηνωμένων Πολιτειών Αμερικής, από όπου αποφοίτησε το 2013. Η διδακτορική της διατριβή σχετίζεται με την ανάπτυξη εργαλείων διασφάλισης της βέλτιστης ακουστικής εμπειρίας σε συνθήκες εικονικής και επαυξημένης πραγματικότητας (virtual and augmented auditory reality). Έχει εργαστεί. Επίσης, ως μεταδιδακτορική ερευνήτρια στο γαλλικό κρατικό ερευνητικό κέντρο CNRS, διεξάγοντας έρευνα σε θέματα που άπτονται της ανθρώπινης ηχητικής αντίληψης. Σήμερα συνεργάζεται ερευνητικά με το Εργαστήριο Μουσικής Ακουστικής και Τεχνολογίας (LabMAT), του Πανεπιστημίου Αθηνών και διδάσκει στο Τμήμα Μουσικών Σπουδών στην κατεύθυνση της μουσικής τεχνολογίας. Η έρευνά της άπτεται του κλάδου της μουσικής και ακουστικής τεχνολογίας. Υπήρξε υπότροφος των ιδρυμάτων Fulbright, Audio Engineering Society Educational Foundation,  Λίλιαν Βουδούρη, και Γεροντέλης, καθώς και του Steinhardt School of Culture, Education, and Human Development στο NYU. Δημοσιεύσεις της έχουν συμπεριληφθεί σε τεύχη διαφόρων διεθνών περιοδικών και σε πληθώρα διεθνών συνεδρίων. Έχει συμμετάσχει ενεργά στη διοργάνωση διεθνών και εγχώριων συνεδρίων καθώς και στους συλλόγους διεθνών επιστημονικών κοινοτήτων. Επί σειρά ετών, έχει διατελέσει κριτής επιστημονικών δημοσιεύσεων για λογαριασμό διεθνών συνεδρίων και περιοδικών.